Od 1. 4. 2024 mají vybrané skupiny řidičů povinnost absolvovat terapeutický program.

Co jsou to terapeutické programy?

Terapeutický program je definován zákonem č. 361/2000 Sb. o silničním provozu. Jde o terapeuticko-vzdělávací program pro řidiče s problematickým průběhem praxe – pachatele přestupků a trestných činů v dopravě.

Cílem Terapeutického programu je prevence rizikového chování v dopravě. Zaměřuje se na změnu postojů a životního stylu účastníků a na posílení uvědomění následků rizikového chování za volantem.

Pro koho jsou terapeutické programy určeny?

Od 1. 4. 2024 mají vybrané skupiny řidičů povinnost absolvovat terapeutický program, jenž je podmínkou vrácení řidičského oprávnění pro řidiče,

  • kterému byl uložen trest nebo správní trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dobu nejméně 18 měsíců,
  • jenž se v rámci podmíněného zastavení trestního stíhání nebo podmíněného odložení návrhu na potrestání zavázal, že po dobu nejméně 18 měsíců nebude řídit motorová vozidla,
  • kterému byl uložen správní trest zákazu činnosti za přestupek podle § 125c odst. 1 písm. d) – tedy řidiči, který odmítl test na alkohol nebo drogy,
  • o jehož účasti na programu rozhodl soud nebo státního zastupitelství na základě zvláštního právního předpisu.

Jak terapeutický program probíhá?

  • program je skupinový, účastní se jej zpravidla 6–12 řidičů,
  • jedná se o 5 setkání po 4 hodinách, obvyklý je jeden blok týdně,
  • je veden lektorem se zvláštní kvalifikací, zpravidla se jedná o psychologa/psycholožku s terapeutickou praxí,
  • účastník se musí dostavit na všechna setkání programu.

Jaká je cena?

Účast v programu je zpoplatněna, úhrada činí 11.000 Kč bez DPH (13.310 Kč při 21% sazbě DPH). Úspěšným absolventům je vydán certifikát.

Kdo terapeutický program realizuje?

Program vedou lektoři–psychologové a terapeuti s akreditací od Centra dopravního výzkumu, v.v.i., na základě certifikované metodiky.

Pokud budete mít zájem o účast v terapeutickém programu dle zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu, můžete se přihlásit na webových stránkách https://www.metodickecentrum.cz/pro-ridice/ .

Zaregistrujte se k našim psychologům DVI:

  • v Praze, Prvního pluku 621/8a, Mgr. Jitka Dobřická
  • v Olomouci, Jeremenkova 54, Mgr. Daniela Dudová a Mgr. Lenka Kudrnová

Do programu bude možné nastoupit od 1. 4. 2024.

 

Kontakt - Centrum psychologických služeb

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.